Apple Tv 2 Jailbreak (4.3 Sürümü) | Unport
Dec 19, 2011 - Apple, Elektronik    6 Yorum

Apple Tv 2 Jailbreak (4.3 Sürümü)

Merhaba,

Önceki yazılarımda Apple Tv 2 ile ilgili bilgiler vermiştim. Bu yazımda ise Jailbreak yapmak ve XBMC kurup tam kapasite ile kullanabilmenizi tarif edeceğim. Apple TV nizin 4.3 sürümünde olması şart. Çünkü bir üst sürüm için untethered jailbreak yok maalesef. 4.4.1 sürümünü tethered olarak jailbreak yapabiliyoruz. Tethered jailbreak ise cihazı yeniden başlattığınızda sanki Jailbreak olmamış gibi açılması. Tekrar Jailbreak edilmiş şekilde açmak için USB kablo ile PC ye bağlamalı ve Jailbreak yaptığınız program ile Boot etmelisiniz.

Gelelim 4.3 sürümünün nasıl jailbreak yapılacağına. Aslında jailbreak işlemi dediğimiz şey, ios işletim sisteminde ki açıklardan yararlanarak Apple tarafından incelenmemiş yada onaylanmamış programlarında çalışabilmesini sağlamak. Yani unsigned dediğimiz App lerin çalışmasını sağlamak. Şimdi Jailbreak işlemini adım adım yapalım.

Adım 1: SeasonPass Programını aşağıdaki linkten indirim ve bilgisayarınızda bir klasöre açın. Bu arada Itunes programınızın da son sürüm olmasına dikkat edin.

http://files.firecore.com/SP/Seas0nPass-win.zip

Adım 2: SeasonPass programını açıyoruz soldaki Create IPSW butonuna tıklayın. Program 4.3 sürümünün IPSW dosyasını indirecek. İndirme işlemi bittiğinde modifikasyonlar yapacak.

Adım 3: IPSW yaratma işlemi bitince USB kablomuzu takmamızı isteyecek. USB kablosunu taktıktan sonra kumandanın MENU ve Play/Pause tuşlarına 7 sn kadar basılı tutun. Bu işlem cihazı DFU moduna alacak.

Adım 4: DFU moduna almada başarılı olursanız aşağıdaki ekranı göreceksiniz. Bu ekranı gördüyseniz Belgelerim klasörünüzde Custom olarak üretilmiş bir IPSW dosyası var. Season Pass ile işimiz bitti bu programı kapatabiliriz.

Adım 5: iTunes programını açın. Shift tuşuna basılı tutarken Restore uşuna basın. Sizden dosya seçmenizi isteyecek. Yeni IPSW dosyanızı seçin ve yüklenmesini bekleyin. Cihazınıza 4.3 sürümü yüklenecek. İşlem bittikten sonra USB kablonuzu çıkartabilirsiniz.

Adım 6: Artık Jailbreak işleminiz bitti. Cihazınızı HDMI kablo ile TV ye bağlayabilir ve network bağlantılarını yapabilirsiniz. Sıradaki adım için cihazın ağ bağlantısının yapılmış olması gerek. Şimdi aTV Flash (black) programını indirim. Bu programın ücretli olduğu için linkini veremeyeceğim. Ancak internette aratırsanız bulabilirsiniz. Windows sürümünü indirin.

Adım 7: aTV Flash (Black) programını çalıştırın. İleri butonuna basın.

Adım 8: Program Network teki Apple Tv leri arayacak ve bulduklarını listeleyecek. Siz kurmak istediğiniz cihazı seçin. İleri Butonuna basın.

Adım 9: Dosyalar kopyalanacak ve işlem tamamlandı onayı gelecek. Cihaz yeniden başlayacak. Apple Tv de Maintenance diye bi menü gelecek.

Adım 10: Maintenance Menüsünden Manage Extras kısmına girin.

Adım 11: Buradan Couch Surfer Pro, Media Player, Nito Tv ve XBMC programlarını kurun. (Üzerlerine gelip tıklayarak) Cihaz yeniden başladığında yeni menulerin geldiğini göreceksiniz.

Cihazımız yazılımsal olarak hazır. Couch Surfer Pro web browser yazılımı, Media Player aTV Flash(Black) yazılımının kendi medya oynatıcısı. XBMC ise zaten bildiğimiz XBMC programı. Bir başka yazımda XBMC programının ayarlanmasını anlatacağım. Şimdilik hoşçakalın.6 Yorum

 • cok başarılı bir yazı olmuş.

  apple tv 2 yi alalı big gün olmadı sayende jailbreak yapmak istiyorum daha da işlevsel olsun diye.

  saygılarımla

  • Rica ederim. Jailbreak yaptığınızda cihazın çok daha fonksiyonel olduğunu göreceksiniz. Apple Tv deki jailbreak işlemi yasadışı değildir. Siz sadece cihazınızın tüm özelliklerini kullanmış oluyorsunuz.

 • Çok güzel hazırlanmış bir yazı öncelikle teşekkür ederim..Apple tv2 cihazım 4.3 yazılımlı olarak geldi ve bugün JB yapmaya karar verdim yazdıklarınızı aynen defalarca uygulamama rağmen bahsettiğiniz o başarılı ekranı bir türlü göremedim ve dolayısı ile JB yapamadım..”restoring in iTunes, Please while script is running.” yazsısı çıktıktan sonra ardından ” iTunes restore script failed ! , selecting IPSW in Finder”.. çıkıyor ve IPSW dosyasının olduğu klasörü açıyor..acaba ben eksik bişey mi yapıyorum ya da yanlış olan nedir?..
  Macbook pro ve Lion7.2 yazılım kullanıyorum en son itunes güncellemesi var, seas0nPass en son sürüm…
  yardımcı olursanız sevinirim..Saygılar

 • Kısaca özetlemem gerekirse yazınızın 4. Adımında kalıyorum ”DFU” moda alıyorum ve ondan sonra yukardaki yazmış olduğum mesajlar gelmekte…ve sonuç başarısızlık tabiiki :)

  • Cihaz DFU moda almaya çalışırken elektrik kablosu takılı olmasın sadece Mini USB ile bilgisayara bağlı olsun. İki tuşa basılı tutun önünde yanan beyaz ışığın yanıp sönme periyodu birden hızlanacak sonra bırakabilirsiniz kumanda tuşlarını.

 • DFU moda almakta herhangi bir sorunum yok cihaz DFU moda geçiyor dosyaları yüklüyor fakat sonraki aşamada ”restoring in iTunes, Please while script is running.” yazsısı çıktıktan sonra ardından ” iTunes restore script failed ! , selecting IPSW in Finder”.. çıkıyor ve IPSW dosyasının olduğu klasörü açıyor ve iTUNES HİÇBİR İŞLEM YAPMIYOR..iTunes cihazı görmüyor sorunum bu… Saygılar

Yorum Bırakın