Himedia Q12 Media Player İncelemesi | Unport
Jun 19, 2014 - Android, Elektronik    Yorum Yok

Himedia Q12 Media Player İncelemesi

Merhaba Arkadaşlar,

Önceki yazılarımı okuduysanız pek çok media oynatıcısını, hatta media oynatıcısı olma potensiyeli olan cihazları araştırdım ve inceledim. Apple Tv 2 üzerinde bir cihaz bulamamıştım. Belki fonksiyonellik olarak yaklaşan cihazlar oldu ancak onun kadar az yer kaplayıp, az enerji harcayıp bu işi yapan çıkmamıştı. Apple Tv 3 te kırılmadığı için ATV2 lere mahkum kalmıştık. 600 mhz işlemci ve 256 MB ram ile çok bile dayandı. Sonra bir forumda gezerken yeni çıkan,  daha doğrusu Türkiyeye yeni gelen bir medya oynatıcı gördüm. Sipariş verdim ve inceledim. Tahminimce ATV2 leri yerinden edebilme potansiyeli olan bir medya oynatıcıya kavuştuk. Fiyat olarakta son derece uygun rakamlara satışa çıktı. Çin sitelerinde 100$ seviyelerinde geziyor medya oynatıcılar. Bu cihazda 229TL den taksitli olarak alınabiliyordu ben alırken.

Gelelim cihazımızı diğerlerinden ayıran özelliklere. Öncelikle işletim sistemimiz Android 4.2. İşlemci olarak çift çekirdekli Hisilicon 3718 işlemciye sahip. GPU olarak Mali 400 var üzerinde. 1 GB DDR3 RAM  ve 4 GB EMMC depolama alanına sahip. Kasası Apple Tv 2 ile neredeyse aynı. Biraz daha geniş ancak yüksekliği daha az. Ağırlığıda oldukça düşük Apple Tv 2 den. Giriş çıkış olarak, 1 Adet Usb 2.0 destekli USB portu, 1 adet 1.4v HDMI portu, eski tüplü tv ler için AV çıkışı, 10/100 Mbit Ethernet portu, Dahili Wifi Modül ve son olarakta Micro SD Kart girişi bulunmakta. Ön yüzünde cihazın güç durumunu gösteren mavi / kırmızı bir led ve kumanda alıcı gözü bulunuyor. Kutudan HDMI kablo, AV kablo, Uzaktan kumanda, cihazımız, 5 volt 2 Amper bir adaptör ve kablosuz bir mouse çıkıyor. Mouse pek kaliteli olmasada, kumanda konusunda beni çok şaşırttı. Çok kaliteli bir kumandaya sahip. Hem kumanda yüzeyi çok iyi hemde tuşların basma hissiyatı tatmin edici durumda. Kumanda alıcısıda gayet başarılı olmuş. Çekim problemi yaşatmıyor.

Açılış süresi benzer android medya oynatıcılara göre oldukça kısa. Donanıma baktığımız zaman çok yüksek güçte bir donanım olmadığını görüyoruz. Peki bu cihazı özel kılan nedir? İlk olarak pek çok Android cihazda olmayan HDMI üzerinden DTS, AC3 gibi yüksek kaliteli sesleri passthrought yani hiç dokunmadan dijital anfinize gönderme seçeneği var. Ses çıkışı olarak HDMI Raw seçmeniz halinde AV Receiverinizden 5.1 hatta 7.1 ses alabilirsiniz. Optik yada koaksiyel çıkış olsaydı eski anfisi olanlarında işine yarayacaktı. Şimdilik sadece HDMI girişi olan anfilerde bu özellik kullanılabiliyor. Stereo ses alacaklar için ise bir şey değişmiyor. TV nize DTS ses te olsa encode ederek gönderebiliyor. Ayrıca düşük gözüken işlemcisine rağmen 3D Bluray isoları oynatabilen  ve TV ye direk 3D olarak gönderebilen ender cihazlardan birisi. Gerçek anlamda bir 3D oynatıcı diyebiliriz. Half SBS video dosyalarını da sorunsuz olarak gösterebiliyor.  3D Bluray iso ları direk kendi üzerindeki medya oynatıcı uygulamadan çalıştırabilirsiniz. Bu medya oynatıcı aynı zamanda her türlü medya dosyanızıda açabilecek şekilde tasarlanmış. Ağınızdaki NAS cihazlara yada DLNA serverlara erişip oralardan da oynatım yapabiliyor. Ben teslerimde büyük boyutlu dosyaları ağ üzerinden oynatırken hiç sorun yaşamadım.

Uygulama desteğine gelirsek Android işletim sisteminin tüm imkanlarından faydalanıyor. Pek çok uygulama kurarak cihazın özelliklerini daha da arttırabilirsiniz. Digitürk Play uygulaması sorunsuz olarak (lokasyon bilgisi sormadan) çalışabiliyor. Digitürk Play ve Digitürk Her Yerde uygulamalarında canlı akışları seyrederken yükleniyor simgesi ekrandan kaybolmuyor. (1.0.7 sürümünde devam eden bir bug) Ancak Dsmart Blu uygulaması cihazın google play store kaydı olmadığını söyleyerek çalışmayı reddediyor. Pek çok online dizi ve film uygulaması denedim. Sorunsuz olarak kullanabildim. Tarayıcı testimde ise çok yüksek olmayan işlemci ve RAM belleğe rağmen problemsiz olarak gezebildim. Flash desteği Android tarayıcı için yüklü geliyor. Ancak chrome tarayıcı yükleyerseniz, chrome üzerinde flash  kullanma şansınız yok.  Oyunlar ile ilgili çok deneme yapamadım. Ancak dokunmatik desteği zorunluluğu olmayan oyunların oynanabileceğini söyleyebilirim.

Cihazın üzerinde hazır olarak Airplay ve Miracast desteği geliyor. Yani Ipad, Iphone gibi IOS cihazlarınızdaki video ve müzik dosyalarınızı bu cihaz üzerinden TV ye yansıtabilirsiniz. Airplay daha öncede farklı cihazlarda olsada Himedia Airplay mirroring (ios masaüstünü komple gönderme) özelliği ile dikkat çekiyor. Mac Osx ve uygun yazılımla Windows masaüsütünüde Airplay Mirroring üzerinden tv nize gönderebilirsiniz. Miracast özelliği sayesinde de Android 4.2 ve üzeri sürüm makinelerden yine görüntü gönderme şansınız var. Ayrıca cihazımıza Cheap Cast uygulması kurarsak Q12 otomatik olarak bir Chrome Cast cihazına da dönüşmüş oluyor. Ancak Cheap Cast uygulamasındaki bir problemden ötürü şu an için uygulamanın son sürümü çalışmıyor.  Hi Share ve Hi Control uygulamaları ile telefonunuzun ekranını paylaşabilir telefonunuzu kontrol aracı olarak kullanabilirsiniz. Tabi bu kablosuz aktarım protokollerinde  oyun oynama şansnız LAG nedeni ile yok. Ancak video seyrederken bu yavaşlık size engel olmayacaktır.

Cihazımızla ilgili son ve en bomba özelliklerden birisi ise XBMC desteğinin olması. Resmi olarak HW Encode özelliği olmasada içinde gelen XBMC 13 Gotham uygulaması sayesinde pek çok video dosyası denedim. Hiç birinde problem yaşamadım. İleri geri alırken bile takılma yapmıyor. 29 GB lık 1080p mkv dosyalarını kablolu ağ üzerinden sorunsuz olarak oynattı. 3d Bluray isoları oynatamadı, ancak 50 GB lık extract edilmiş bluray ISO  dosyalarını açabiliyor.  Eklentilerinide tam olarak kurduğunuzda ATV 2 den sonra bu kadar ufak, bu kadar uygun bir fiyatla satılan en iyi XBMC oynatıcıya sahip olacaksınız. XBMC nin neden bu kadar önemli olduğuna daha sonra bir yazı ve videoda değineceğim.Yorum Bırakın