Intel Nuc Pc Ön İncelemesi | Unport
May 2, 2014 - Elektronik, Intel Nuc    Yorum Yok

Intel Nuc Pc Ön İncelemesi


intel-nuc

Merhaba Arkadaşlar,

Media Center olarak kullanılabilecek Apple Tv, Pc, Android Box, Raspberry Pi board gibi elektronik eşyalara oldukça ilgiliyim. Elime geçtikçe bunların incelemelerini yapıyorum ve size de bilgiler veriyorum. Bir arkadaş sayesinde elime bir Intel Nuc Mini Pc geçti. DC3217IYE Modeli I3 işlemcili bir model elime geçen. Bende bunu siz okurlar için incelemek istedim.

 

Intel 2013 ilk çeyreğinde Small Factor PC yani ufak boyutlu bilgisayar sektörüne el atarak Celeron 847 işlemciye sahip DCCP847DYE modeli mini PC sini piyasaya sürdü. 1.1 Ghz işlemci hızına sahip celeron işlemci, anakart ve kasadan oluşan bir kit olarak satışa başladılar. HD Graphics 2000 grafik kartı işlemci üzerinde geliyordu. Gigabit ethernet portu, usb portu ve hdmi portu bulunan Apple Tv den biraz büyük siyah bir kutu idi. Daha sonraki dönemlerde Ivy Birdge ve Hasswel chipsete sahip i3 ve i5 işlemcili daha güçlü modelleri de çıktı. Ivy Bridge kullanan modellerde i3 ve i5 işlemciler, HD 4000 işlemci ile bütünleşik GPU ya sahipti. Tüm Nuc modelleri 16 GB kadar DDR bellek desteği ile geliyordu. USB 2.0 portlara sahiptiler 3 modelin 2 tanesinde Gigabit internet vardı. Hasswell chipsete sahip son modelde ise i3 ve i5 işlemcilere yer verilmiş. HD4400 ve HD5000 bütünleşik GPU var. yine 16 GB kadar DDR3 bellek desteği ile geliyor. USB 2.0 portların yerini USB 3.0 portlar almış. Extra olarakta 1080p üzeri çözünülürlükler için Display Port var.

it_photo_188962_52

Gelelim benim incelediğim model olan Ivy Bridge i3 işlemcili olana. 2013 ün son çeyreğinde piyasaya sürüldü. 3 model olarak çıktı. Modellerin bir tanesinde Ethernet Portu yok. Buna dikkat edin. Çünkü ağ üzerinden video oynatma niyetiniz varsa sadece wifi ile zorlanırsınız. Kutunun içinde Ivy Bridge chipsetli bir anakart var. Core I3-3217U model işlemci var. İşlemci 1.8 Ghz saat hızında çalışıyor. 19 Volt adaptör ile çalışıyor. Oldukça düşük bir güç tüketimine sahip. 16 GB kadar RAM takılabiliyor. 2 Adet RAM slotu mevcut. 2 x 8 GB modül takabilirsiniz yani. 2 tanede birisi yarım boy diğeri tam boy PCIe Mini Card slotu var. Wifi kart satın alıp (laptoplarda kullanılan) buraya takabilirsiniz.  Bu cihazı aldığınızda RAM ve HDD üzerinde takılı olmadan geliyor. Sizin kendinizin RAM ve Disk almanız gerekiyor. Disk için sadece M-Sata seçeneğiniz var. Herhangi bir SSD yada SATA disk takamıyorsunuz. Örnek makinede 64 GB lık bir SSD Disk vardı. 4 GB lik DDR 3 Laptop Ram’i taktık. Gigabit ethernet portu ve 3 tane USB 2.0 hızında USB portu vardı. İki adette 1.4a standartdında HDMI portu var.

10.16 cm x 10.16 cm boyutlarında üst kapağı piyano black olarak geçen parlak siyah ve boyutuna göre oldukça ağır bir kasaya sahip. Alt kısmındaki vida delikleri ve yanında verilen VESA aparat ile monitör arkasına bağlanabilir.  Böylece ortada hiç bir şey kalmaz. Daha önce tanıttığım Raspberry Pi ile hemen hemen aynı boyutlarda ama çok  çok daha güçlü bir PC ye kavuşmuş oluyorsunuz. İster MediaCenter olarak ister farklı amaçlarla kullanabilirsiniz.

Intel i3 işlemciye sahip olduğu için ister Windows, ister Linux istersenizde Hackintosh sayesinde Mac OsX işletim sistemi kurabilirsiniz. İsterseniz Linux tabanlı bir XBMC dağıtımı yükler ve direk olarak XBMC üzerinden boot etmesini sağlarsınız. Bu sayede oldukça hızlı bir medya centeriniz olur.  Ufak boyutları ve şıklığı ile de salonunuzda bile sırıtmadan durabilir.

Daha sonraki yazı ve video incelemelerimde hem cihazı yakında göreceğiz hemde yazılımları nasıl kullanabileceğimiz üzerine inceleme yapabileceğiz.

 Yorum Bırakın