IOS cihazlarda shsh yedeği almak ve önemi. | Unport
Jan 2, 2012 - Apple    Yorum Yok

IOS cihazlarda shsh yedeği almak ve önemi.

IOS cihazlarda 3.1.3 sürümü ile birlikte Apple Tarafından o sırada yayında olan sürümden önceki sürümlere dönüşü engellemek için Restore sırasında Apple Serverlarına bağlanıp sürümü kontrol etmeye başladı. Sunucudan RSA ile kodlanmış bir imza alıyor ve bu imza ile ancak kurulum yapabiliyordunuz. Bunun amacı önceki IOS sürümlerine dönüşü engellemek ve jailbreak işlemine bir engel koymak idi. 

Daha basit anlatırsak, Siz cihazı aldığınızda cihaz 4.2 sürümünde idi. O sırada Apple 4.3 sürümünü yayınlamıştı. (Itunes zaten update etmeniz söyler cihazınızı). Ama Jailbreak yapılabilen en yüksek sürüm 4.1 idi. Bu durumda siz cihazınızı jailbreak yapmak için 4.1 sürümüne düşürmeniz gerekiyor. Fakat shsh imzası Apple Serverları tarafından artık dağıtılmadığından bu sürüme dönemeyecektiniz. Hatta cihazın üzerinde yüklü olan 4.2 sürümünü bile yükleyemeyecek mutlaka 4.3 sürümünü yüklemek zorunda kalacaktınız. Bu sorun 4.1 sürümünde jailbreak yapmış kullanırken cihazını restore yapmak zorunda kalan kullanıcılarda shsh yedeği yoksa 4.3 sürümüne yükseltmek zorunda kalacaklardı.

Bu engelleme Jailbreak önünde bir engeldi ancak bunun içinde bazı çözümler üretildi. Öncelikle Cydia jailbreak edilmiş bir telefonda ilk ekranından bir seçenek seçilirse otomatik olarak shsh yedeği alma desteği getirdi.

Shsh Resim 3

Buradan seçiyoruz.

Shsh Resim 3

Yedek alma işlemi gerçekleşiyor.

Shsh Resim 3

Yedek alındıktan sonra her girişte en üst kısımda şekildeki gibi geri dönüş yapabileceğiniz tüm versiyonları görebilirsiniz.

Cydia yedek aldırmak dışında kendinizde bilgisayarınzdan bir program aracılığı ile yedek alabilir, Cydia da daha önceden alınmış olan yedekleri bilgisayarınıza indirip saklayabilirsiniz. Bunun için Tiny Umbrella programının son sürümünü indirin. Program açıldıktan sonra aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Soldan Active kısmından cihazınızı seçin.

Tiny Umbrella Resim 1

Save ShSh butonuna basın. Öncelikle burada bağlanıp Cydia üzerinde olan shsh Backuplarınız bilgisayarınza indirilir. Ancak güncel olan bir backup almak istiyorsanız. Aşağıdaki gibi “Request SHSH from Cydia” kutucuğunu boşaltmanız gerek. Bu sayede program Apple Sunucularından güncel firmware niz için shsh kaydı indirecektir.

Tiny Umbrella Resim 4

 

İndirilen dosyalar, “c:\Users\{KullanıcıAdınız}\.shsh\”  klasöründe saklanmaktadır. Bu klasörün mutlaka bir yedeğini alın.

 

Peki bu SHSH dosyalarını yedeğini aldık ama nasıl kullanacaz. Shsh yedeğinizin olduğu eski bir sürüme dönmek için yine cihazınızı USB den bağlayın. Programı açın. Gelen listeden cihazınızı ve sürümü seçin. Sonra Start TSS server butonuna basın. Bu butona bastığınızda program kendisi bir shsh server açıyor ve Itunes shsh kaydı sorgulamak için Apple Serveri yerine sizin makinenize soruyor. shsh kaydı bulacağı için yüklemeye izin veriyor.

Tiny Umbrella Resim 5

 

Peki elimzde bir IOS  cihaz var. Üzerinde yüklü olan sürümün shsh kaydını alacaz. Ama Apple imzalamayı durdurmuş ve cydia da bu sürüm için shsh yedeğimiz yok. Bu gibi durumlarda Apple Tv 2, Iphone 3GS, Iphone 4, Ipad ve Ipod Touch 2G,3,4 cihazlarda yüklü olan sürümün shsh alma şansı var. Bunun için iFaith isimli programı indirin. Programda Dumb SHSH Butonuna basın. Size Apple Tv 2 cihazın Dump edilip edilmeyeceğini soracak. Siz Apple TV 2 dışında bir cihazınm yedeğini alacaksanız No seçin. Bu adımdan sonra Sizden cihazınızı DFU moduna almanızı isteyecek. Size adım adım ne yapacağınız gösterecek.iFaith Resim 1DFU moduna aldıktan sonra kendisi yedeği alacak ve son adımda sizden dosyayı nereye kaydedeceğinizi soracak. Yedek alma işlemi bu idi. Geri yüklemek için ise “Build Signed IPSW w/blobs” seçmeniz gerekiyor. “Browse for SHSH Blobs cache” seçin ve önceden yedek aldığınız shsh dosyanızı gösterin. Sonraki adımda orjinal IPSW dosyanızı direk makinenizden seçebilir yada download etmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra size bir IPSW dosyası yaratacak. Bu dosyayı Itunes aracılığı ile cihazınıza yükleyip downgrade edebilecekiniz.Yorum Bırakın