Iphone-Ipad Aynı Dosyalara Farklı Uygulamalardan Erişme | Unport

Iphone-Ipad Aynı Dosyalara Farklı Uygulamalardan Erişme

Merhaba Arkadaşlar,

Bir süredir IOS işletim sistemi ile ilgili bir yazı yazmıyordum.  Geçen gün pdf dosyalarını Ipad 2 me aktarırken Ebook ve PDF okuma ile ilgili bir çok program yüklemiş olduğumu gördüm. Tabi her programın kendine has özellikleri olabiliyor. Kendine has avantajları olabiliyor. PDF dosyalarınıda her program için ayrı ayrı kopyalamakta boşuna yer kaybına sebep oluyor. Çünkü IOS işletim sisteminde uygulamalar sadece kendi dizinlerine erişebiliyorlar. Yani siz bir Video oynatıcı yada bir ebook okuyucu programını açtığınızda gördüğünüz dizin o uygulamanın Documents dizini oluyor genelde. Durum böyle olunca bir pdf dosyasına  yada bir avi dosyasına farkı uygulamalardan erişmek için her uygulamaya ayrı ayrı kopyalamak gerekiyor. Bunla ilgili olarak aklıma gelen bir çözümü sizinle paylaşmak istedim. Öncelikli olarak bu işlemin Jailbreak yapılmış cihazlarda yapılabileceğini ve iFile uygulamasının (Cydia üzerinden) yüklenmesi gerektiğini berliteyim.  Ayrıca dosyalarımızın bilgisayarımızdan kopyalanması içinde iTools uygulamasına gerek var.

Aşağıdaki video da detaylı olarak göreceksiniz ama ben yinede kısaca anlatayım. Öncelikle itools ile Ipadimizde FileSystem -> FileSystem(Jailbreaked) bölümüne geliyoruz. Burada /mnt dizini altına Phyton isimli bir dizin oluşturdum ben. Bu dizin altınada pdf veya hangi dosyaları atacaksanız onları kopyalayın. Alt dizinlerde açabilirsiniz.

Itools

 

Sonraki adımda Ipad te iFile uygulamasını açıyoruz ve Solda Disk sembolü üzerinden gidip /mnt/ dizinine giriyoruz. Burada bu dizini kopyalayıp istediğimiz uygulamanın Document dizinini buluyor ve buraya “Link” yaratıyoruz. Sembolik Linkler Unix tabanlı işletim sistemlerinin en büyük avantajlarından birisi. Oraya yaratılan link sayesinde dosyaları kopyalamadan farklı yerlerde göstermemiz sağlanmış oluyor. Şimdi aşağıdaki video da izleyelim.

 Yorum Bırakın