Mikrotik Router İncelemesi | Unport
Mar 12, 2013 - Elektronik, Network    5 Yorum

Mikrotik Router İncelemesi

Merhaba,

rb750GLBu incelememde daha öncekilerden farklı bir alet ile karşınızdayım. Bu sefer mikrotik router inceleyeceğim. Benim aldığım ve incelediğim model Mikrotik RB750G modeli. ADSL Modemlerin(Özelliklede Ethernet Portu olanların) %99 unda Router özelliği vardır. Yani pek çoğumuzun zaten kullandığı bir cihazdır routerlar. Peki zaten bir router cihazımız varsa 750G ne işe yarayacak diyeceksiniz. RB750G yi özel yapan Mikrotik işletim sistemidir. Sadece router olarak değil fazlasını yapmak üzere tasarlanmış bir işletim sistemidir Mikrotik. Farklı versiyonları (Level olarak adlandırılır) sayesinde ev kullanıcısından, Küçük, orta ve büyük ofislere, hatta Internet Servis Sağlayıcılara kadar geniş bir yelpazeye hizmet verir. Standart Internet Bağlantı Paylaşımı,  Birden Fazla İnternet Bağlantısının Paylaşımı, İnternet Bağlantısı Sırasında Load Balancing, FireWall, Kullanıcı Trafik izleme ve Trafik limitleme, Kullanıcı bazlı web sayfası yasaklama, MSN gibi chat yasaklama, VPN, PPPOE gibi extra bir çok özellik sunuyor. Özelliklede IT arkadaşların çok işine yarayabilecek bir alet. Hangi IP nin ne kadar trafik kullandığını anında görüp gerekli limitlemeleri yapabilirler. Yada hangi makinadan hangi sitelere girildiğini tespit edebilirler. 

Cihazımız küçücük bir kutudan ve adaptöründen ibaret. 5 adet Gigabit Ethernet Portu ve birde adaptör girişi var. Bu portların 1 tanesini Swicth yada AccessPoint cihazımız için ayırmalıyız. Kalan 4 portu farklı yada aynı tipteki internet bağlantıları için kullanabiliriz. Mesela Fiber internet gibi hızlı bir erişiminiz yoksa 4 tane 8 Mbit ADSL yada 4 tane 32 Mbit VDSL2 bağlayıp yüksek hızlarda internet elde edebilirsiniz. Yada Fiber İnternetinizin yanına yedekleme olarak ADSL bağlantılar ekleyebilirsiniz.Ana hattınız devre dışı kalınca otomatik olarak diğer hatlara geçiş yapar. Yada tüm hatları tek hat gibi kullanabilir. Kullanıcıları farklı modemlerden çıkması için yönlendirebilirsiniz.

Kutumuzun içinde 680Mhz MIPS-BE işlemci ve 32 MB bellek var. 12 V 0.5Amper adaptör ile çalışıyor ve çok düşük bir güç tüketimi var.Yazılım olarak Mikrotik Level 4 işletim sistemi geliyor. Az önce yukarıda saydığım her şeyi Level 4 OS ile yapabilirsiniz. WinBox isimli arayüzü ile tüm kurulum ve ayarlamalarınızı Grafik arayüz üzerinden yapabileceksiniz. Ayrıca isterseniz konsol ve web arayüzleride mevcut. Aslında Mikrotik yazılımını bir PC yede yükleyebilirsiniz. Ancak bu ufacık kutunun yaptığı iş için koca bir kasa ayırmak içine ethernet kartları takmak gerçekten zahmetli ve gürültülü(Özelliklede kasanın yanınızda olduğunu düşünürsek). Yaptığı işleri yapmak için koca bir PC yi harcamak gerçekten yazık. Zaten elektrik faturasın dan aradaki fark kısa sürede çıkar.

Önceden çalıştığım bir iş yerinde ihtiyaç üzerine keşfettim. Yüksek hızlı internet bağlantısını tek kalemde alamıyorduk. Birden fazla bağlantı almak zorunda kalmıştık. Buda farklı modemlere bağlanan kullanıcıların ağ üzerinde bir biri ile yerel olarak bağlantı kurmalarının ortak paylaşım alanlarına erişmelerini, yazıcılara ulaşmalarını engelliyordu. Biraz araştırma ile bu aleti buldum. Hemen alıp test ettim. 5. Portundan switchlere bağlantı çıkardım. Diğer 4 portuda 3 VDSL-2 1 Uydu Internet bağlantısı bağladım ve ağdaki kullanıcıların yaptıkları işlere göre (upload gerektiren işler ile ilgilenen kullanıcılar Uydu internete gibi) dağıtım yaptım. Herhangi bir bağlantıda sorun olduğunda bu bağlantıya bağlı kullanıcılar topluca başka bir hatta aktararak kesintisiz internet sağlayabildim. Bunları yaparken kullanıcıların hiç bir ayar vs yapmasına gerek kalmadı. İstediğim sayfalara girişleri engelledim. Youtube gibi trafik canavarı sitelere girişleri kısıtladım. Bütün ağın trafiğini tek bir yerden görebildim. Ağda bir yavaşlama olduğunda direk olarak hangi kullanıcıdan olduğunu görebildim. (Local bile olsa) Yada bir virüs trojan gibi zararlı yazılımların trafiği bloke etmesini engelleyebildim.

Şimdilik bu kadar. İlerki yazılarımda basit ve gelişmiş kurulumlarına yer vereceğim.

 5 Yorum

  • Merhabalar,

    Ben özel bir lojistik firmasında IT departmanında çalışıyorum. Mikrotik cihazı hakkındaki tanıtım yazısını okudum, cihazı zaten şu an kullanmaktayız fakat bu cihazı bize tavsiye edip satan şirket kurulumunu yapıp bıraktı. özel bir isteğimiz olduğunda çok zor dönüyorlar ya da dönmedikleri için hiç bir işimize yaramıyor diyebilirim. Uzun zamandır bu cihazın kullanma kılavuzu, eğitim portalları, eğitim verecek kurum vs. arayıp duruyorum fakat kayda değer bir şey bulamadım. Sakıncası yoksa bu cihaz hakkında yeterli bilgiyi alabileceğim ya da adam akıllı eğitim verebilecek birilerini bulmama yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Cevaplarınızı mail adresime ulaştırabilirseniz çok memnun oluruz.

    • Mikrotikle ilgileniyorum.Evet zor bir cihaz Türkiye distribütörü merpazar ve ülkemizde bu cihazla ilgili destek verecek firma yok denecek kadar az. doküman yok bu cihazi kullanmak isteyen onu kendi imkanlarıyla çözmesi lazim

      • Maalesef dediğiniz gibi. Ancak hakkını vererek kullanılınca da fiyat/performans olarak bakınca üstüne cihaz yok.

  • Sistem Bilişim http://www.wifianten.com firmasından ürünleri aldım her an telefon ve skype desteği ile çalışıyorum 3 yıldır memnunum.

  • Merpazar.com bu ürünün hem eğitimini hemde desteğini kesintisiz vermektedir. 4 senedir bu firma ile çalışıyorum herhangi bir sorun yaşamadım. Yetkili personel ibrahim bey konusunda uzman ve ayrıca networks eğitimleri de vermekte.

Yorum Bırakın