Promacto X09 Projeksiyon İncelemesi | Unport
May 17, 2014 - Elektronik    3 Yorum

Promacto X09 Projeksiyon İncelemesi

pro-x09Bu yazımda sizlere daha önceki yazılarımda bahsetmediğim bir elektronik cihazdan, projeksiyon cihazından bahsedeceğim. Film ve dizi seyretmeyi seven biri olarak büyük ekranı her zaman tercih etmişimdir. Daha önceki yazılarıma göz attıysanız, 42″ Plazma Tv sahibi olduğumu  okumuşsunuzdur. 42″ ilk aldığınızda büyük gelsede bir süre sonra ufak gelmeye başlıyor. 3D özelliğe sahip filmleri seyrederkende ne kadar büyük ekranda seyrederseniz o kadar çok zevk alıyorsunuz ve daha fazla gerçekçi geliyor. Projeksiyon teknolojisi, yarı transparan bir LCD ekrana yüksek güçte ışık vererek bir objektif vasıtası bir zemine büyük olarak yansıtma prensibine dayanıyor. Işık kaynağı olarak halojen lambalar ve yakın geçmişten itibaren de LED lambalar kullanılmaya başladı. Halojen lambanın dezavantajları yüksek ısı üretmesi, ömürlerinin uzun olmaması ve değişimlerinin yüksek fiyatlara yapılması idi. 3000-6000 saat arası ömre sahip bu projeksiyonlarda bazen projeksion makinesinin fiyatına yakın lamba değiştirme parası vermek zorunda kalıyordunuz. Yüksek ısı üretimi yüzünden soğutma gereksinimide yüksekti ve çalışırken yüksek gürültü seviyelerine çıkabiliyorlardı.

Tabi yüksek elektrik tüketimide peşinden gelen bir dezavantaj idi. Makinenin hemen kapanmaması, kapattıktan sonra bir süre daha çalışıp ampulü soğutması, bu soğutma çalışmasından dolayı tekrar açılması için ampulün soğumasını beklemesi, çalışma sırasında hareket ettirilirse ampulun zarar görmesi gibi eksileri vardı. LED teknolojisinin gelişmesi ile ufak boyutlu düşük ısı üretip yüksek ışık gücü verebilen ve uzun ömürlü projeksiyon lambaları çıktı. İnsanların projeksiyon cihazlarından yeteri kadar yararlanmasını engelleyen bazı faktörleri ortadan kaldırdı. 30.000 saatlik lamba ömrü (ekonomi modunda değil normal moddda), düşük ısı salınımı sayesinde sessiz fanlar, hızlı açılıp kapanma, ufak boyutlar gibi avantajlar getirdi. Dezavantaj olarakta ışık gücü halojen lambalar kadar yüksek olmadığı için gündüz kullanımlarında geride kaldılar. Çünkü şu sıra sıradan bir Halojen projeksiyon makinesi bile 1500-2000 Ansi Lümen ışık gücü verebilirken, en üst seviye LED projeksiyon bile 1000 AnsiLümene ancak ulaşabiliyor.  Ancak yinede uzun ömrü sayesinde bu dezavantajını unutturabiliyorlar.

Gelelim bu yazıma konuk olan alete. Promacto X09 yerli bir firmanın üretimi. DLP DMD teknolojisini kullanıyor. 700 Ansilümen lik bir ışık gücüne sahip. LED projeksiyonlar arasında yüksek bir değer bu. 30.000 saatlik lamba ömrü ile ampul değiştirmeden cihazı eskitebilirsiniz. Ayrıca yine LED ampul sayesinde çok ısınmadığı için 22 db gibi bir fan sesi seviyesine sahip. Fanı kasanın altına monte etmişler. 2000:1 sabit kontrast değerleri var. Bazı projeksiyonlarda 15000:1 gibi değerler görebilirsiniz. Ancak bu değerlerin sabit mi  yoksa siyahtan beyaza geçişte mi olduğu önemli. TV lerde olduğu gibi projeksiyonlarda da pazarlama hileleri var. Bu yüzden kontrast karşılaştırması yaparken dikkatli olun. 1280×800 pixellik bir doğal çözünülürlüğü var. Ancak 1080p giriş kabul ediyor. Kendisi downscale yaparak görüntülüyor. PC bağlantılarında tam 1280×720 yapmak yazıların net okunmasını sağlayacaktır. Aksi halde yazılar okunmaz hale gelebiliyor.Kısa mesafeden büyük görüntü alabilme özelliğine de sahip. Benim evdeki kurulumumda 2.85 metre mesafeden 240 cm enlemesine görüntü alabildim. Daha önceki LG Hs201 projeksiyonum aynı mesafeden 200 cm lik perdeyi ancak doldurabiliyordu. Tabi buda bana yeni bir perde masrafı açtı.

1.4 Tpye A HDMI, VGA ve Composit girişlere sahip. Sadece VGA girişe sahip cihazlarla karşılaştırdığımızda bu avantaj oluyor. Composit giriş için (Sarı – Kırmızı- Beyaz kablo) bir adaptör geliyor. Cihazın üzerinde sadece bir kulaklık çıkışı tarzında 3.5 mm lik jak girişi var. Aparatı takarak eski tip cihazlarımızı bu girişten bağlayabiliriz. Cihazımızın USB Girişi ve Micro SD Kart okyucusu var. Üzerindeki yazılım sayesinde USB ve SD kart üzerinden medyalarınızı oynatabilir, fotoğaf görüntüleyebilir, müzik dinleyebilir (gerçi üzerindeki hoparlör 1W ve çok kötü) ve hatta word, pdf, ppt dosyalarınızın sunumunu bilgisayara gerek olmadan yapabilirsiniz. Taşınabilirliği ile birleşince öne çıkan bir özelli oluyor. 3 boyulu MKV lerden SD kalitesinde divxlere kadar geniş bir format desteği sunuyor. Türkçe altyazı desteğide var yazılımın. Standart bir kullanıcı için gayet yeterli bir medya oynatıcı.

Promacto x09 495 gramlık bir ağırlığa sahip. Oldukçta ufak bir kasa boyutu var. 180 x 110 x 28 mm ölçülerinde kasası. 2100 mah şarj edilebilir lithium dahili bataryası sayesinde elektrik kablosunu takmadan kullanabiliyorsunuz. En düşük ışık gücü ile 1 saate yakın kullanım imkanı veriyor. Kendi playeri olduğu içinde sadece projeksiyonu cebinize koyup gidebilirsiniz. Gerçi adaptörüde kendisi gibi ufak olduğu için taşınması sorun yaratmayacaktır. Çalışırken 24W gibi düşük bir tüketim değerine sahip. 300-400W lık plazmaları düşündüğümüzde tüketmiyor diyebiliriz :) Tabi USB Bellek, HDD gibi cihazlar bağladığımızda pil performansı düşecektir. Kumandasını pek beğenmedim. Gösterimde bu kadar başarılı bir cihazdan çok daha iyi bir kumanda beklerdim. Cihazın kendi kasasıda gayet başarılı gözüküyor. Ama çok ucuz bir kumanda kullanılmış. Düğmelerin basma hissiyatı çok kötü. Sesi komple kısmak istediğinizde bu tasarım hatasını sizde göreceksiniz.

X09 un bir diğer büyük özelliği ise Aktif 3D desteği. Pek çok projeksiyonda 3D desteği görmüşsünüzdür. Bunların %90 lık kısmında bu destek PC Ready 3D olarak geçer. Sadece VGA portundan PC ye baağlanarak Pc de belli programlar çalıştırılarak 3D görüntü elde edebilirsiniz. Ama bu cihazda hem kendi üzerinden hemde dış kaynaklardan (Uydu alıcı, medya oynatıcı) SBS olarak kısaltılan Side By Side, Under Bottom gibi 3D içerikleri izleyebilirsiniz. Yani USB belleğinize Half SBS Mkv dosyası atıp (internette bulunan 3D içeriklerin büyük çoğunluğu bu formattadır) cihaza takıp altyazılı olarak seyredebilirsiniz. Yada Medya oynatıcınızda 3D sbs film açıp direk seyredebilirsiniz. Pek çok projeksiyonda bunu yapmak için extra cihazlara (modülatör) ihtiyaç duyulmaktadır. DLP uyumlu Active gözlük ile 3 boyutlu seyredebiliyorsunuz. Kutusundan 1 tane gözlük çıkıyor zaten. 75-150 TL arası fiyatlara ikinci, üçüncü gözlükleri alabiliyorsunuz. Ama tabi ışık gücü Active gözlüklerden dolayı düşecektir. 700 yerine 1000 ansilümen olsa belki çok daha başarılı olabilirdi. Yinede daha önce Plazma TV üzerinde denediğim 3D den çok çok daha başarılı bir deneyim yaşattı bana.  Sinemada yaşadığınız deneyimin bir benzerini evde yaşayabilirsiniz.

Yazımın sonlarına gelirken cihazı beğendiğimi ve parasının hakkını verdiğini söyleyebilirim. Yakın fiyatlarda LG PA70G modeli var. Ancak bu modelde 3D desteği yok. Medya oynatıcısı Promacto kadar gelişmiş değil. Taşınabilir (dahili batarya) özelliği yok. Kasa daha büyük boyutlarda. Ancak LG nin avantajlarıda yok değil. Birinci sırada markası. İkincisi ise Kontrast oranının daha iyi olması. Bu farklar dışında hemen hemen aynı özelliklere sahip cihazlar. Promacto dan önce kullandığım cihaz LG HS 201 idi. Promacto ile karşılaştırdığımızda düşük çözünülürlük ve düşük ışık gücü (200 ansi lümen) ile geride kalıyor. 700 ve 200 ansilümen ortam ışığı arttıkça ortaya çıkıyor. Ancak tam karanlık elde ettiğinizde HS201 kontrastı sayesinde promactoya yaklaşıyor. (Tabi 800 x 600 doğal çözünülürlüğünün dezavantajlarını unutmamak lazım) Kısaca size tavsiye edebileceğim bir cihaz. Bundan çok daha iyi görüntü veren cihazlar vardır mutlaka ama bu kadar yüksek ömür sunan yoktur.



3 Yorum

  • bukdar küçük sessiz olmasına karşın 1920×1080 filmleri evin salonunda dev ekranda pırıl pırıl izleyebilmek mucize gibi bişey , bir senedir kullanıyorum parasını son kuruşuna kadar hak eden muheteşem bir cihaz. tek kusuru lens çok kalite değil ortayı netlerseniz kenarlar , kenarları netlerseniz orta kısım çok hafif bulanık kalıyor ama söylemessek anlaşılmayacak seviyede.

    • Henüz tam olarak monajını yapmadım. Tripodla kullanıyorum ama dediğiniz şeyi fark ettim. Altyazıların olduğu kısmı net tutmayı tercih ediyorum bende.

  • Evde film izlemenin keyfi bir başka, hele 1920×1080 çözünürlüğü desteklemesi ayrıca güzel.

Yorum Bırakın