Tronsmart T1000 Miracast Dongle İncelemesi | Unport
Jun 2, 2014 - Android, Elektronik    Yorum Yok

Tronsmart T1000 Miracast Dongle İncelemesi

downloadMerhabalar, Bu yazımda sizlere Telefon, Tablet, Desktop ve Laptoplarınızdan TV yada projeksiyon cihazınıza kablosuz olarak görüntü aktarmaya yarayan bir cihazdan bahsedeceğim. Büyük ekranda telefonunuzdaki bir videoyu seyretmek istediğinizde, topluluk arasında fotoğraflarınızı görüntülemek istediğinizde, telefonunuz üzerinden bir sunum yapmak istediğinizde, HDMI çıkışı olmayan bir tablet yada telefondan görüntü aktarmak istediğinizde bu aleti kullanabilirsiniz.Benzer bir dongle olan Chrome Cast ‘in aksine çoklu protokol desteği sayesinde pek çok farklı kaynaktan görüntü ve/veya ses aktarabilirsiniz. Bu kaynaklar Android ve IOS telefonlar, Android, IOS ve Windows 8 tabletler, Windows ve MAC işletim sistemine sahip PC ler olarak belirtebiliriz. Cihazımız daha önce incelemiş olduğum mk808 tipinde bir kasaya sahip. Yani Android Stickler gibi gözüküyor. Üzerinde 1 adet usb giriş ve 1 adet hdmi çıkış portu var. Ayrıca kutusundan bir ucu MicroUSB, bir ucu Standart USB ve bir ucunda Wifi Anten olan bir kablo çıkıyor. Montaj için cihaz üzerindeki MicroUSB portuna yanında gelen kablonun MicroUSB ucunu takın. HDMI çıkış tarafını TV nize monte edin. Son olarak Standart USB formundaki kabloyu TV nizin USB portuna yada bir USB adaptöre bağlayın. Cihaz boot edecek ve aşağıdaki ekran gelecektir.

Bu ekranda ne yapmanız gerektiği adım adım gösteriliyor. tron_1 Boot ettiğinde aslında wifi access point kuruyor bunun ismini ekrana yazıyor ve bir şifre belirliyor. İlk ayarları yapabilmek için PC nize Mac inize yada Android işletim sistemli bir cihazınıza EZ Cast uygulamasını kurmanız gerekiyor. Bu EzCast uygulaması sayesinde cihaza bağlanıp ayarları yapabiliyoruz.  Android veya ios harici bir cihazla bağlanıyorsanız Wifi bağlantıya sahip olduğunuzdan emin olun. Çünkü bağlantı sırasında EzCast’ın kendi wifi access pointine bağlanıyorsunuz.

 

 

 

 

t1000_setupCihaza bağlantıktan sonra telefonunuz yada PC niz cihazın uzaktan kumandası gibi oluyor. Cihaz üzerinde kablosuz ağ ayarları yaparak kendi Wifi ağımıza bağlanıyoruz. Böylece hem telefonumuz hemde Tronsmart interente bağlanmış oluyor. Bunuda sağ üst köşede tronsamarta bağlı olan cihazı ve tronsmartın bağlı olduğu wifi ağı görebilirsiniz. Ağa bağlandıktan sonra ilk iş olarak güncelleme yapın. Yeni özellikler gelecektir. Bu ayar ekranından cihazın şifresini, dilini, wifi bağlantı ayarlarını, ekran çözünülürlüğünü ve varsayılan olarak hangi modda açılacağını ayarlayabiliyoruz.

 

 

 

Bu aleti ne için kullanabiliriz sorusuna gelelim. Cihazımın birden çok protokol ve cihaz desteğine sahip.

t1000_pcİlk olarak EzCast dediğimiz bir teknolojiyi destekliyor. Android Tablet, Android Telefon, IOS Tablet ve Telefon, Windows Yüklü Tv ve MacOsx yüklü bilgisayarlara bir program yükleyerek komple masaüstü görüntüsü, video yada fotoğraflarınızın görüntüsünü, müzik dosyalarınızın sesini aktarabilirsiniz. Bunun için telefonunuzun Apple Store yada Google Play Store uygulamalarından EZCast uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Windows ve Mac için ise cihazın web sayfasından uygulamaları indirebilirsiniz. Burada görüntü aktarımı wifi üzerinden olduğu için biraz geriden geliyor. Ancak 1080p çözünülürlüklü laptopumdan aktardığım görüntüde kırılma ve bozulma olmadı. PC aktarım programında Görüntü kalitesini, Ses aktarıp aktarılmayacağını ve aktarımın Extended Desktop (uzatılmış masaüstü)  mu mirror desktop (laptop ekranıda gördüğümüzün aynısı) mu olacağını belirleyebiliyorsunuz. Video ve Müzik modlarından da bilgisayarınızdaki bir dosyayı tronsmarta aktarabilirsiniz. DLNA opsiyonu ilede Windows Media Center uygulamasından cihaza görüntü ve ses aktarımı sağlayabilirsiniz. Android uygulamasında ise daha fazla seçenek karşımıza çıkacak. Fotoğraf Menüsünden telefonumuzun galerisindeki fotoğrafları, Kamera menüsünden telefonun kamera görüntüsünü, Müzik ve Video bölümlerinden de ilgili dosyaları aktarabiliriz. Ancak bu aktarım sırasında EzCast uygulamasının kendi playerlarını kullanacaktır.Ayrıca yine buradan ofis dökümalarınızı aktarabilir Web uygulamasından web sayfası görüntüsünü tv nize gönderebilirsiniz. Bu aktarımlarda başarılı olduğunu söyleyebilirim. Canlı menüsündne Youtube üzerindeki canlı stream kanallarına, Social uygulaması ilede facebook gibi kanallara ulaşabilirsiniz. Yani EzCast uygulaması pek çok seçenek sunarak bize telefondaki medyalarımızı aktarma imkanı sağlıyor. DLNA menüsünden de cihazınızdaki DLNA destekli uygulamaları kullanarak görüntü aktarımı yapabilirsiniz. EzMirror uygulaması ise Android cihazınızı screen Mirrorin ile masaüstü görüntüsünün aktarılmasını sağlar. Canlı aktarım yapmasa bile video ve web sayfası gezintileri için sorunsuz kullanım sağlıyor.

İkinci olarak DLNA desteği var. DLNA server moduna aldığınızda cihazlarınızdaki video, müzik ve fotoğraf dosyalarını bu cihaza DLNA üzerinden gönderebilirsiniz. Tam masaüstü gönderimi yapamıyorsunuz bu modda. Ancak çok daha fazla uygulamanın desteğinin olduğunu söyleyebiliriz.

Üçüncü Seçenek olarak Miracast desteğini söyleyebiliriz. Miracast android 4.2 ve üzeri işletim sistemi ile android cihazlarda, Windows 8.1 ilede windows cihazlarda desteklenmeye başlayan bir teknoloji. Miracast video ve müzik göndermek yerine wifi kullanan bir HDMI kablosu görevi görüyor. Tronsmart T1000 sunucu konumunda oluyor. Android cihazlarda Ayarlarda Screen Mirroring kısmına girerek kullanabilirsiniz. Windows 8.1 lerde ise masaüstünü extend etme özelliğine sahip.

Dördüncü özelliği AirPlay desteği. Yani IOS cihazlardan Görüntü ve müzik gönderebilirsiniz. Ayrıca bundan önce sadece Apple Tv lerde olan ios cihazların mirroring desteği de var. Yani sadece video ve müzik değil isterseniz tüm ios masaüstünü gönderebilirsiniz. Ayrıca Windows üzerine kuracağınız bir AirParrot programı ile görüntü gönderebilirsiniz. MacOsx ler de zaten extra uygulama kullanmadan airplay üzerinden görünüt gönderme desteği oluyor.

Sizinde gördüğünüz gibi bağlantı şekli oldukça fazla. Oyun oynamak için yetersiz olsada, video izlemek ve ya müzik dinlemek, fotoğraflarınızı görüntülemek, web sayfalarında dolaşmak ve sunum hazırlamak için güzel bir ortam sunuyor. Sadece bazen bağlantılarda sorun olabilir ama genelde 2. Denemede sorunsuz bağlantı yapabilirsiniz. Cihaz ve portokol çeşitliliğide avantaj. Ancak ChromeCast desteği de gelse çok iyi olurdu.Yorum Bırakın